skip navigation

CONGRATULATIONS TO TRFSC SKATERS PASSING TESTS IN FERGUS FALLS ON SATURDAY, MARCH 7TH.

Left to right:  Natalie N. Novice Moves in the Field;  Abby M. Novice Moves in the Field, Silver Dances, American Waltz and Tango;

After much consideration, taking into account all information from our Governor, CDC, MSHSL and USFS, we are saddened to announce our 45th Annual Ice Show is cancelled.  The safety of our skaters, parents and coaches is our priority.

We are canceling all ice effective immediately, meaning there will be no more practice or lessons for LTS or Advanced. 

For those who have not seen, the test session in Grand Forks is either canceled or postponed as well.

We are holding on refunds at this point to be sure there is not a reschedule option, however, it does seem very unlikely.  We will send more information as it becomes available.

Please let us know if you have any questions.

 TRFSC Board

SKATERS PASS TESTS IN MOORHEAD AND EAST GRAND FORKS!

EAST GRAND FORKS

Ellie B - Pre-Juvenile Moves In The Field;  Pre-Silver Fourteen Step;  Caitlynn E. - Bronze Ten Fox; Abby Swanson - Prelimiary Dutch Waltz;

Moorhead

Elsie S. Pre-Preliminary Moves In The Field

SKATERS COMPETE IN MOORHEAD!

Left to Right First Row:  Elsie Stromlund, Jaclyn Novak; Second Row:  Jacey Novak, Kaitlyn Kruse, London Schafte, Mikaleena Bernier, Brookie Bakke; Third Row:  Caitlynn Ellison, Emma Christianson, Lia Johnson, Lily Beavis, Ellie Brickson; Not Pictured:  Kaylin Mehrkens and Natalie Novak;

Brookie B. – 1st Place Excel Pre-Juvenile Plus (IJS) Free Skate Group B; 2nd Place Senior Moves in the Field;  2nd Place Juvenile/Open Juvenile Compulsory Moves Group B;

Lily B. - 4th Place Excel Preliminary Free Skate Group B; 7th Place Bronze Dance; 6th Place Preliminary Artistic Group A; 4th Place Excel Preliminary Compulsory Moves Group B;

Mikaleena B. – 3rd Place Excel Beginner Free Skate Group H;  2nd Place Excel Beginner Compulsory Moves Group F;

Ellie B. – 3rd Place Excel Pre-Preliminary Free Skate – Group G;  9th Place Pre-Silver Dance;  3rd Place Excel Pre-Preliminary Compulsory Moves Group G;

Emma C. –1st Place Excel Juvenile (IJS) Group A; 5th Place Gold Dance; 4th Place Juvenile/Open Juvenile Compulsory Moves Group B;

Caitlynn E. – 4th Place Excel Preliminary Free Skate Group C; 1st Place Excel Preliminary Compulsory Moves Group D;

Lia J.– 6th Place Excel Preliminary Free Skate Group D;  6th Place Excel Preliminary Compulsory Moves Group D;

Kaitlyn K. 5th Place Excel Preliminary Free Skate Group B;  5th Place Excel Preliminary Compulsory Moves Group B;

Kaylin M. – 7th Place Excel Pre-Preliminary Free Skate Group H; 12th Place Bronze Dance;  6th Place Excel Pre-Preliminary Compulsory Moves Group G;

Jaclyn N. – 2nd Place Excel Beginner Free Skate Group D;  4th Place Preliminary Dance Group A;  4th Place Excel Beginner Compulsory Moves Group C;

Jacey N. – 4th Place Excel Pre-Juvenile Free Skate Group C; 4th Place Silver Dance; 2nd Place Pre-Juvenile Compulsory Moves Group C;

Natalie N. – 3rd Place Excel Pre-Juvenile Free Skate Group B; 5th Place Silver Dance; 3rd Place Pre-Juvenile Compulsory Group B; 

London S. – 2nd Place Excel Beginner Free Skate Group I;  3rd Place Pre-Bronze Dance; 4th Place Excel Beginner Compulsory Moves Group G;

Elsie S.-  1st Place Excel Beginner Free Skate Group D; 2nd Place Excel Beginner Compulsory Moves Group C;

TRFSC Skaters Compete in Duluth, MN

Congratulations to the following skaters who competed in the 40th Annual Northland Skating Competition in Duluth, MN January 30th-February 2nd, 2020:

Lily B

Spins, Preliminary Group B: 6th Place
Jumps, Preliminary Group A: 8th Place
Free Skate (6.0), Excel Preliminary Group B: 8th Place
Compulsory Moves, Excel Preliminary Group A: 11th Place
Showcase, Light Entertainment, Preliminary Group A: 8th Place

Brookie B

Free Skate (IJS), Excel Juvenile Plus Group B: 1st Place
Jumps, Juvenile/Open Juvenile Group B: 2nd Place
Compulsory Moves, Juvenile/Open Juvenile Group B: 3rd Place

Eleanor B

Jumps, Pre-Preliminary Group A: 3rd Place
Free Skate (6.0), Excel Pre-Preliminary Group D: 5th Place
Compulsory Moves, Excel Pre-Preliminary Group C: 8th Place

Emma C
Spins, Juvenile/Open Juvenile Group C: 6th Place
Compulsory Moves, Juvenile/Open Juvenile Group C: 5th Place

Free Skate (IJS), Excel Juvenile Group B: 1st Place

Madelyn D

Jumps, High Beginner Group A: 5th Place
Compulsory Moves, Excel High Beginner Group B: 5th Place
Free Skate (6.0), Excel High Beginner Group B: 5th Place

Caitlynn E

Spins, Preliminary Group C: 4th Place
Jumps, Preliminary Group B: 7th Place
Free Skate (6.0), Excel Preliminary Group C: 4th Place
Compulsory Moves, Excep Preliminary Group B: 5th Place

Sienna G

Jumps, Pre-Preliminary Group B: 8th Place
Compulsory Moves, Excel Pre-Preliminary Group B: 5th Place
Free Skate (6.0), Excel Pre-Preliminary Group C: 8th Place

Sarah H

Jumps, Beginner Group B: 5th Place
Free  Skate (6.0), Excel Beginner Group C: 6th Place
Compulsory Moves, Excel Beginner Group B: 3rd Place

Lia J

Jumps, Preliminary Group C: 7th Place
Free Skate (6.0), Excel Preliminary Group C: 8th Place
Compulsory Moves, Excel Preliminary Group B: 8th Place

Kaitlyn K

Jumps, Preliminary Group A: 5th Place
Free Skate (6.0), Excel Preliminary Group B: 6th Place
Compulsory Moves, Excel Preliminary Group A: 10th Place

Kaylin M

Jumps, Pre-Preliminary Group A: 9th Place
Free Skate (6.0), Excel Pre-Preliminary Group D: 11th Place
Compulsory Moves, Excel Pre-Preliminary Group C: 7th Place

Abigail M
Spins, Juvenile/Open Juvenile Group C: 8th Place
Compulsory Moves, Juvenile/Open Juvenile Group C: 3rd Place
Free Skate (IJS), Excel Juvenile Group B: 10th Place

Jacey N

Jumps, Pre-Juvenile Group B: 2nd Place
Compulsory Moves, Pre-Juvenile Group C: 7th Place
Free Skate (6.0), Excel Pre-Juvenile Group B: 2nd Place

Jaclyn N

Compulsory Moves, Excel Beginner Group B: 7th Place
Free Skate (6.0), Excel Beginner Group B: 8th Place

Natalie N

Spins, Pre-Juvenile Group A: 7th Place
Compulsory Moves, Pre-Juvenile Group B: 6th Place
Free Skate (6.0), Excel Pre-Juvenile Group B: 5th Place

London S
Free Skate (6.0), Excel Beginner Group E: 4th Place
Compulsory Moves, Excel Beginner Group C: 6th Place

Elsie S

Jumps, Beginner Group A: 6th Place
Free Skate (6.0), Excel Beginner Group B: 3rd Place
Compulsory Moves, Excel Beginner Group B: 9th Place

TRFSC Skaters Compete in East Grand Forks

Congratulations to the following skaters who competed in East Grand Forks January 23-26, 2020:

Gracie A
Pre-Bronze Solo Pattern Dance: 1st Place
Compulsory Moves, Excel Pre-Preliminary Group D: 2nd Place
Free Skate, Excel Pre-Preliminary Group E: 5th Place

Lily B

Bronze Solo Pattern Dance: 11th Place
Compulsory Moves, Excel Preliminary Group A: 7th Place
Spins, Preliminary Group A: 3rd Place
Free Skate, Excel Preliminary Group B: 6th Place
Showcase, Light Entertainment-Preliminary Group A: 5th Place

Mikaleena B

Compulsory Moves, Excel Beginner Group F: 2nd Place
Free Skate, Excel Beginner Group G: 2nd Place

Abigayle B

Bronze Solo Pattern Dance: 7th Place
Compulsory Moves, Excel Pre-Preliminary Group D: 1st Place
Free Skate, Excel Pre-Preliminary Group E: 4th Place

Madelyn D

Compulsory Moves, Excel High Beginner Group A: 4th Place
Free Skate, Excel High Beginner Group B: 1st Place
Spins, Beginner: 1st Place

Caitlynn E

Compulsory Moves, Excel Preliminary Group B: 4th Place
Spins, Preliminary Group B: 3rd Place
Free Skate, Excel Preliminary Group B: 2nd Place

Sienna G

Compulsory Moves, Excel Pre-Preliminary Group B: 1st Place
Free Skate, Excel Pre-Preliminary Group D: 2nd Place

Sarah H

Pre-Bronze Solo Pattern Dance: 6th Place
Compulsory Moves, Excel Beginner Group D: 1st Place
Free Skate, Excel Beginner Group E: 1st Place

Kaitlyn K

Compulsory Moves, Excel Preliminary Group A: 6th Place
Free Skate, Excel Preliminary Group A: 4th Place

Kaylin M

Bronze Solo Pattern Dance: 10th Place
Compulsory Moves, Excel Pre-Preliminary Group D: 6th Place
Free Skate, Excel Pre-Preliminary Group F: 5th Place

Abigail M

Compulsory Moves, Pre-Juvenile Group C: 1st Place
Free Skate, Excel Juvenile: 3rd Place
Spins, Pre-Juvenile Group B: 2nd Place

Jacey N

Silver Solo Pattern Dance: 3rd Place
Compulsory Moves, Pre-Juvenile Group B: 4th Place
Free Skate, Excel Pre-Juvenile Group B: 1st Place

Jaclyn N

Preliminary Solo Pattern Dance: 10th Place
Compulsory Moves, Excel Beginner Group C: 6th Place
Free Skate, Excel Beginner Group C:  2nd Place

Natalie N

Silver Solo Pattern Dance: 4th Place
Compulsory Moves, Pre-Juvenile Group B: 2nd Place
Spins, Pre-Juvenile Group B: 3rd Place
Free Skate, Excel Pre-Juvenile Group A: 3rd Place

Elsie S

Compulsory Moves, Excel Beginner Group C: 3rd Place
Free Skate, Excel Beginner Group C: 3rd Place

Abigail S

Compulsory Moves, Excel High Beginner Group D: 5th Place
Free Skate, Excel High Beginner Group D: 6th Place

TRFSC Skaters Compete in Future Stars Compete USA 2020

TRFSC Skaters Compete in Future Stars Compete USA 2020 competition held Sunday January 12, 2020 at the Ralph Engelstad Arena in Thief River Falls.

Congratulations to the following skaters:

Caitlynn E.: 1st Place Compulsory Moves-Excel Preliminary, 2nd Place Spins-Preliminary, 1st Place Free Skate-Excel Preliminary
Lily B.: 2nd Place Compulsory Moves-Excel Preliminary, 1st Place Spins-Preliminary, 2nd Place Free Skate-Excel Preliminary
Sienna G.: 2nd Place Compulsory Moves-Excel Pre-Preliminary, 3rd Place Free Skate-Excel Pre-Preliminary
Madelyn D.: 2nd Place Compulsory Moves-Excel High Beginner, 1st Place Spins-Beginner, 2nd Place Free Skate-Excel High Beginner
Abby S.: 3rd Place Compulsory Moves-Excel High Beginner, 3rd Place Free Skate-Excel High Beginner
Mikaleena B.: 1st Place Compulsory Moves-Excel Beginner, 2nd Place Free Skate-Excel Beginner
Elsie S.: 2nd Place Compulsory Moves-Excel Beginner, 1st Place Free Skate-Excel Beginner
Jaclyn N.: 3rd Place Compulsory Moves-Excel Beginner, 5th Place Free Skate-Excel Beginner
Carli S.: 2nd Place Basic Elements (no music)-Snowplow Sam
Paisley S.: 1st Place Basic Elements (no music)-Basic 2
Olivia V.: 1st Place Basic Elements (no music)-Basic 3 (A), 1st Place Basic Program (w/music)-Basic 3 (A)
Nevada B.: 2nd Place Basic Elements (no music)-Basic 3 (A), 4th Place Basic Program (w/music)-Basic 3 (A)
Kenzie M.: 1st Place Basic Elements (no music)-Basic 3 (B), 1st Place Basic Program (w/music)-Basic 3 (B)
Madisyn K.: 2nd place Basic Elements (no music)-Basic 3 (B), 3rd Place Basic Program (w/music)-Basic 3 (B)
Genevieve M.: 1st Place Basic Elements (no music)-Basic 4, 1st Place Basic Program (w/music)-Basic 4
Graceyn K.: 2nd Place Basic Elements (no music)-Basic 6 (B), 2nd Place Basic Program (w/music)-Basic 6 (B)
Chloe S.: 3rd Place Basic Program (w/music)-Basic 5

Artboard 1

ProwlerBlueCrew Prowler Blue Crew ProwlerBlueCrew

REMIND

Stay in touch with the latest TRFSC updates

 

Learn to Skate Skaters

text: @trfsc to 81010

Advanced/Pre-Advanced Skaters

text: @figures to 81010

 


TRFSkatingClub TRF Figure Skating TRFSkatingClub
Sponsored by Amazon Smile

Amazon Smile

Visit Website

There are many ways to financially support the TRF Skating Club.  One way is to use Amazon Smile.  With every purchase you make, Amazon donates .5% to the skating club.  Thank you for your support.

Thrivent Choice Dollars

If you’re an eligible Thrivent Financial member and have Choice Dollars® available to direct, please keep TRFSC in mind.  For more info or to direct Choice Dollars, call 800-847-4836 and say “Thrivent Choice.”  Or click the photo to the left.  Thank you for your support!